CZECH-TÁBOR

Homadná doprava ve městě

MHD v Táboře

 

 Linky: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 20, 21, 30, 31, 40, 50, 60, 61

V provozu je celkem 15 linek MHD, které jsou obsluhovány ve špičce 32 autobusy. Síť je tvořena pěti hlavními směry linek. První je obsluhován linkami 10,11,12,13,14,15,16,17 a 50. Druhý linkami 20 a 21, třetí linkami 30 a 31, čtvrtý linkou 40 a pátý linkami 60 a 61.

První směr zajišťuje přepravu osob od Klokot, Pražského sídliště a Nemocnice, přes Sídliště Nad Lužnicí, Sezimovo Ústí až po Planou nad Lužnicí.
Linky 20 a 21 zajišťují dopravu od Košina, Radimovic u Tábora, Náchoda, přes Blanické předměstí do Čekanic a Stoklasné Lhoty.
Třetí směr obsluhovaný linkami 30 a 31 přepravuje cesující ze Zárybničné Lhoty a Měšic přes Čelkovice, Horky a Větrovy až po Radimovice U Želče, Slapy a Dražičky.
Linka 40 zajišťuje přepravu z Autobusového nádraží do Zaluží a Hlinice.
Zatím poslední zřízené linky, 60 a 61, zajišťují přepravu osob z Maredova Vrchu a přilehlé zástavby, přes Staré Město do Čelkovic. Je třeba zmínit, že tyto linky jsou výhradně obsluhovány nízkopodlažnimi midibusy, které bezproblémově projedou uličkami Starého Města v místech, kde by se standartní autobus nevešel.

Vozový park a vybavení autobusů MHD

Vývoj vozového parku autobusů se postupně s přibývajícími vozy mění výrazně ve prospěch nízkopodlažních autobusů. Ke konci roku 2011 bylo z celkového počtu 38 autobusů již 26 nízkopodlažních.

V roce 2011 byl v rámci obnovy vozového parku do provozu začleněn nový autobus v nízkopodlažním provedení. Jedná se o 12 m celonízkopodlažní autobus IVECO Irisbus – Citelis PS ECG s pohonem na CNG (zemní plyn).

V rámci obnovy ozového parku je třeba ještě zmínit nákup tří MIDIbusů s obsaditelností 32 osob určených pro provoz vnitroměstké linky (linky 60 a 61). Jedná se o nízkopodlažní vozy s pohonem na CNG. Typové označení je STRATOS LF33 a jsou postaveny na podvozku IVECO Daily.

Nákup autobusů odpovídá programu obnovy vozidel na alternativní a ekologičtější zdroj pohonu, tedy stlačený plyn (CNG), který se postupně stává standardem i pro další vozidla. Plnění vozidel plynem je zajištěno na veřejné plnící stanici CNG. Ta je součástí čerpací stanice u provozovatele MHD. Ke konci roku 2011 již bylo v provozu 13 městských autobusů s pohonem na CNG, a také 15 linkových autobusů s plynovým pohonem.

Standardem vybavení nízkopodlažních autobusů je modernizovaný palubní počítač SRG 3000/3100 firmy R&G Mielec, který umožňuje bezdrátovou a bezkotaktní komunikaci autobusu s dispečerským pracovištěm po příjezdu do areálu závodu, s označovači jízdenek KRG-6, a také výraznými světelnými směrovými cedulemi s jantarovými LED diodami od stejné firmy. Svítivost vnějších tabulí se přizpůsobuje intenzitě okolního světla. Rovněž jsou namontovány i vnitřní světelné tabule, které postupně ukazují čas, linku, aktuální a následnou zastávku. Vnitřní tabule navíc umožňují v mezičase zobrazovat krátké zprávy a upozornění.

Nové autobusy jsou vybaveny, stejně jako ostatní nízkopodlažní autobusy dopravce, hlasovým oznamováním zastávek, a také vnějším modulem, který dokáže spolupracovat s vysílačem pro nevidomé od firmy APEX, např. typ VPN 01.

Za připomenutí stojí i skutečnost, že nová generace palubních počítačů SRG 3000/3100 umožňuje případné operativní nasazení autobusu v celé síti MHD Tábor – Sezimovo Ústí – Planá nad Lužnicí, protože paměť počítače obsahuje kompletní turnusy aktuálně platných jízdních řádů MHD a kromě označovačů jízdenek KRG6 a informování řidiče o průběhu turnusu řídí i zobrazování informací na směrových tabulích

Comments are closed.